VITAMIND3 - 25-OH-VitD3

Tento produkt sa používa na stanovenie obsahu 25-hydroxy-vitamínu D (25-OH-VD) v ľudskom sére. Používa sa hlavne na pomocnú diagnostiku chorôb súvisiacich s nedostatkom vitamínu D.
Vitamín D je v tuku rozpustný steroidný hormonálny prekurzor, ktorý je produkovaný z dehydrocholesterolu po expozícii pokožky slnku. Je biologicky neaktívny a aby sa stal aktívnym 1,25 dihydroxyvitamínom D musí sa 2-krát hydroxylovať v pečeni a obličkách. Dvoma najdôležitejšími formami vitamínu D sú vitamín D3 (cholekalciferol) a vitamín D2 (ergokalciferol). Viac ako 95 % z 25-OH vitamínu D merateľného v sére je 25-OH vitamín D3, zatiaľ čo vitamín D2 dosahuje merateľné hodnoty iba u pacientov, ktorým je dodávaný medikamentózne. Vitamín D3 udržuje normálne krvné hladiny vápnika a fosforu, zvyšuje absorpciu vápnika z tenkého čreva, podporuje mineralizáciu osteoidov spolu s inými hormónmi, vitamínmi a minerálmi a je dôležitý pre udržanie silných kostí.

Vitamín D je aj účinnou prevenciou pred vírusovými infekciami, onkologickými ochoreniami (najmä rakovinou hrubého čreva, pankreasu, prostaty a prsníka) a jeho správne hodnoty v krvi napomáhajú aj lepšiemu manažmentu pacientov s metabolickými ochoreniami kostí vrátane osteoporózy.

Zahraničné štúdie naznačujú, že vitamín D zohráva významnú úlohu aj pri prevencii a liečbe ochorenia COVID-19. Ukazuje sa v nich, že pacienti, ktorí mali dostatočne vysokú hladinu vitamínu D, boli odolnejší proti nákaze koronavírusom. Menej často ochoreli, a ak, mali ľahší priebeh a rýchlejšie sa vyliečili.

1,00 €